Снимка pexelsВнезапното затваряне на китайското консулство в Хюстън е поредното събитие

...
Снимка pexelsВнезапното затваряне на китайското консулство в Хюстън е поредното събитие
Коментари Харесай

САЩ и Китай дадоха началото на нова Студена война

Снимка pexels

Внезапното затваряне на китайското консулство в Хюстън е следващото събитие в бързо изострящия се спор сред Китай и Съединени американски щати. Бъдещите историци евентуално ще се съсредоточат върху 2020 година като момента, в който засилващото се стратегическо състезание сред Съединени американски щати и Китай се е трансформирало в нова студена война, написа в представен от Българска телеграфна агенция разбор за Ройтерс Джон Кемп.

Двете свръхсили в този момент вземат участие в спор на голям брой географски полета (Южна Азия, Югоизточна Азия, Австралия, Европа, Африка и Латинска Америка) и по голям брой посоки (търговия, вложения, технологии, шпионаж, интернационалните институции, здравна политика, военноморска, военновъздушна мощност, ракети и териториални спорове).

Свръхсилите показват разрастващ се лист с недоволства и съвсем никакви значими общи ползи. И двете се пробват да вкарат трети страни в съюзническа система, която може да докара до свят, разграничен на два откъснати един от различен блока. Червен против наследник. С нас или срещу нас. Пълно опълчване.

По създание това е определението за студена война.

Някои политически дейци и анализатори по стратегически проучвания към момента се двоумят да употребяват концепцията за студена война, като внимават да вършат прилика с траялия десетилетия спор сред Съединени американски щати и Съюз на съветските социалистически републики и неговите последствия за интернационалните връзки и средно- и дълготраен проект.

Няма обаче подозрение, че двете страни от ден на ден преглеждат и разказват спора като засягащ тяхното битие. Ако наподобява като студена война и звучи като студена война, той евентуално е студена война, а концепцията повече осветлява, в сравнение с скрива.

Предшестващите признаци

Сегашната студена война сред Съединени американски щати и Китай набира мощ от няколко години, сходно на опита със Студената война сред Съединени американски щати и Съюз на съветските социалистически републики, която нормално се счита, че стартира през 1947 година, само че за която има явни признаци в края на Втората международна война, когато двете страни към момента са официално съдружници в Обединените народи.

От съвсем десетилетие има увеличаващи се недоволства за кражба на интелектуална благосъстоятелност, търговски несъответствия, шпионаж, дипломатическа въздържаност и обграждане и териториални разногласия. Следователно сходно на Студената война сред Съединени американски щати и Съюз на съветските социалистически републики, която в действителност стартира доста по-рано (тя беше към този момент явна през 1945 г.), студената война сред Съединени американски щати и Китай стартира преди много време.

Но в случай че приказваме за миг, в който засилващото се стратегическо съревнование се трансформира в истински леден спор, наподобява, че 2020 е количествената и качествената повратна точка и служи като също толкоз комфортна дата, колкото 1947.

Пандемията от ковид и най-острата икономическа криза от век покачват напрежението и в този момент спорът става основна тематика на президентските избори в Съединени американски щати, като и двамата съществени претенденти са решени да наподобяват твърди към Китай.

Подобно обаче на Студената война сред Съединени американски щати и Съюз на съветските социалистически републики, тази сред Съединени американски щати и Китай евентуално може да продължи при ръководството на голям брой американски държавни управления и генерации китайски водачи, с периодично повтаряне на интервали на по-изострен спор и разведряване.

Това не е персонален спор сред американския президент Доналд Тръмп и китайския президент Си Дзинпин. Той от ден на ден обгръща по-голямата част от елитите в двете страни.

В миг, когато патриотично настроени " ястреби " упорстват за корав курс, има все по-малко политическо, дипломатическо и интелектуално пространство за подкрепящи ангажирането гледни точки в Съединени американски щати или Китай.

Смяна на най-висшите водачи на едната или другата страна няма безусловно да постави завършек на спора, също както промяната на Труман или Сталин не спря спора сред Съединени американски щати и Съюз на съветските социалистически републики.

Възможното решение

Подобно на Студената война сред Съединени американски щати и Съюз на съветските социалистически републики спорът сред Съединени американски щати и Китай евентуално ще продължи, до момента в който цената не стане непоносима за едната или и за двете страни.

Конфликтът сред Съединени американски щати и Съюз на съветските социалистически републики остана най-вече студена война, при която действителните военни борби се лимитираха до войни посредством подставени субекти в разрастващи се страни като Корея, Виетнам и Афганистан.

Конфликтът сред Съединени американски щати и Съюз на съветските социалистически републики постоянно е описван като сполучлив образец за ръководене на интернационалните напрежения.

Но по това време не беше явно, че спорът може да остане леден и да не прерасне в парещ, да вземем за пример при Кубинската ракетна рецесия.

Сегашният спор сред Съединени американски щати и Китай също по този начин е типичен образец за клопката на Тукидид, при който една надигаща се мощ (Атина в древността, Китай в днешно време) насочва предизвикателство към господстващата мощ (някога Спарта, в този момент САЩ).

Историята допуска, че сходни спорове постоянно приключват с непреднамерено, само че фактически военно опълчване - като това сред Англия и Германия при започване на 20 век ( " Предопределени за война: могат ли да избягат Америка и Китай от клопката на Тукидид? ", Алисън, 2017).

Освен икономическия спор има дълъг лист с възможни горещи тематики, които могат да възпламенят същинска борба, в това число Тайван и Южнокитайско море. Някои " студени воини " от двете страни приветстват " стратегическата изясненост " на по-открито състезание и спор сред Съединени американски щати и Китай.

Евентуален дуалистичен спор сред два блока, откъснати един от различен в стопански и дипломатически проект, предлага изкушаващо повтаряне на огромния спор от втората половина на 20 век, приключил с победа на Съединени американски щати и раздробяване на Съюз на съветските социалистически републики.

Този спор обаче доминираше в международната политика четири десетилетия и крайният излаз не беше явен през 60-те и 70-те години на 20 век.

Няма гаранция, че студената война сред Съединени американски щати и Китай ще следва същата траектория или ще приключи по същия метод.

Поддръжниците на конфронтационен метод сред двете свръхсили би трябвало да внимават какво си пожелават.

Съобщете ни, в случай че видите неточности и нередности в публикацията или мненията. Пишете непосредствено на [email protected] . Ще обърнем внимание!

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието последните вести - такива, каквито са, от Света, България и Варна!

Изпращайте вашите фотоси на [email protected] когато и да е на дежурния редактор!

За реклама виж - https://petel.bg/advertising-rates.html.

Прочети тук - Защо e добре да рекламирате бизнеса си с ПР изявления в уеб страницата Petel.bg

" Ако се отнеме свободата на словото, тогава тъпите и безмълвни могат да бъдат водени като овце на кръвопролитие . " Джордж Вашингтон

Призоваваме властта да не основава ненужно напрежение и да не нарушава главните полезности, върху които се крепи Европейски Съюз.

Личните свободи, като ценене на персоналния живот, независимост на мисълта, на изразяването на мнение и на информация, са предпазени с Хартата на главните права на Европейски Съюз.

Неспазването на тези правила подкопава устоите и разяжда като недоброкачествен израстък ДНК-то на съюза. Води до напрежение в обществото ни.

Свободата на Словото е предпазена и обезпечена от Основния закон, на който се крепи цяла България - Конституцията.

Призоваваме за съблюдаване на предписанията и ограниченията, само че посредством осъзнатост, а не посредством упорито всяване на суматоха и боязън.

Пазете възрастните и хронично болните хора.

Нечистоплътно и рисково е потреблението на страха на хората за трупане на политически рейтинг.

Информирайте се от достоверни източници!

Не вярвайте на организация "Една Жена Каза ". Търсете първоизточника извора на информацията в непознатите медии! Не вярвайте на всеки преводен материал без да видите оригинала. Не вярвайте на всеки материал в непознатите медии.

Те постоянно търсят сензации и драматизъм, тъй като, за разлика от множеството медии в България, се намират в действителна пазарна конкурентна среда и тематиката "Ковид 19 " им носи преимущество над останалите, посещаемост, гледаемост, тираж и пари. Доверете се на разсъдъка си, а не на страстите и страха си. Преценете дали материалът търси пазарноориентирана сензационност, дали обслужва политически ползи или желае да ви осведоми въз основата на научни експертни данни и числа.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР